ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ହିଂସା, ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇଲେ ହାଇକୋର୍ଟ

ଓଡ଼ିଆ ବାର୍ତ୍ତା/ କୋଲକାତା: କୋଲକତା ହାଇକୋର୍ଟ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନର ଅନ୍ତିମ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ବୁଧବାର କୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଭିଡିଓ ନ ଦେଖିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ହୋଇଥିବା ହିଂସାକୁ ନେଇ ବିରୋଧୀଦଳ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲା ଦାୟର କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ କୋଲକତା ହାଇକୋର୍ଟର ଗୋଟିଏ ବେଞ୍ଚ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି। ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଫୋର୍ସ ସଂଯୋଜକଙ୍କ ସହଯୋଗ ନଥିବା ଅଭିଯୋଗକୁ କୋଲକତା ହାଇକୋର୍ଟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ୨୪ ଜୁଲାଇ ସୁଦ୍ଧା କୋର୍ଟ ସେମାନଙ୍କର ପୃଥକ ଆଫିଡେଭିଟ୍ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ବଳ (ବିଏସଏଫ)ର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଫୋର୍ସ ସଂଯୋଜକ ତଥା ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଜେନେରାଲ (ଡିଜିପି) ହାଇକୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ସହଯୋଗ ନାହିଁ। ବିଶେଷକରି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତର ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଟି.ଏସ୍ ଶିବଗନନାମଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଗଠିତ ବେଞ୍ଚରେ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବାହିନୀ ଦେଇଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ କୌଣସି ଉପଯୁକ୍ତ ସହଯୋଗ ଏବଂ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ନାହିଁ। କୋର୍ଟ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ରିପୋର୍ଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗଗୁଡ଼ିକ ସତ୍ୟ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ, ତେବେ କୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶକୁ ଇଚ୍ଛାକୃତ ଅବମାନନା କରିବାର ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହେବ।” ଜଷ୍ଟିସ ଶିବଗନନମଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଜଷ୍ଟିସ ଉଦୟ କୁମାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବେଞ୍ଚରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। ମୁକ୍ତ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିନାହାନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରି କୋଲକତା ହାଇକୋର୍ଟ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଜୁଲାଇ ୪ରେ ସମସ୍ତ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ୨୪ ସୁଦ୍ଧା ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି। ଜୁଲାଇ ୨୬ରେ କୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ତାରିଖ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି।

Sunil Kumar Dhangadamajhi

𝐸𝑑𝑖𝑡𝑜𝑟, 𝑂𝑑𝑖𝑎𝐵𝑎𝑟𝑡𝑎.𝑖𝑛

http://odiabarta.in
error: You are not allowed to copy this content. Thank you.