ରାଜନୀତିରେ ‘ଗୀତା ପ୍ରେସ’, କଂଗ୍ରେସ-ବିଜେପି ମୁହାଁମୁହିଁ

ଓଡ଼ିଆ ବାର୍ତ୍ତା/ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗୋରଖପୁର ସ୍ଥିତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗୀତା ପ୍ରେସକୁ ୨୦୨୧ ବର୍ଷ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗାନ୍ଧୀ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥିବା କଂଗ୍ରେସକୁ ବିଜେପି ପାଲଟା ଜବାବ ଦେଇଛି। ବିରୋଧୀ ଦଳ ଗୀତା ପ୍ରେସକୁ ଘୃଣା କରେ କାରଣ ସେ ସନାତନ ଧର୍ମର ପ୍ରଚାର କରୁଛି ବୋଲି ବିଜେପି କହିଛି। ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଆଦର୍ଶ ପ୍ରତି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସ୍ୱରୂପ ଜାତିର ପିତା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ୧୨୫ ତମ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ ୧୯୯୫ ମସିହାରେ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା। ଅହିଂସା ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରଣାଳୀ ମାଧ୍ୟମରେ ସାମାଜିକ, ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦିଗରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ପାଇଁ ଗୀତା ପ୍ରେସକୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ଗୀତା ପ୍ରେସକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ପୁରସ୍କାରକୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ଏହା ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ ବୋଲି ବିଜେପି କହିଛି। କଂଗ୍ରେସର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଜୟରାମ ରମେଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶତବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରୁଥିବା ଗୋରଖପୁରର ଗୀତା ପ୍ରେସକୁ ୨୦୨୧ ପାଇଁ ଗାନ୍ଧୀ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି। ଜୟରାମ ରମେଶ ଟ୍ୱିଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ଗୀତା ପ୍ରେସ ଗୋରଖପୁରକୁ ୨୦୨୧ ପାଇଁ ଗାନ୍ଧୀ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଗୀତା ପ୍ରେସ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହାର ଶତବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରୁଛି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ଦୁଃଖଦାୟକ। ଏହି ପୁରସ୍କାର ସାଭରକର ଏବଂ ଗୋଡସେଙ୍କୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ଦେବା ଭଳି। ତେବେ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଜୟରାମ ରମେଶଙ୍କ ଏହି ବିବୃତ୍ତିରେ କଂଗ୍ରେସର କିଛି ବରିଷ୍ଠ ନେତା ସହମତ ନୁହଁନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଗୀତା ପ୍ରେସ ସଂପର୍କରେ ଜୟରାମ ରମେଶଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଅନାବଶ୍ୟକ। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ପ୍ରଚାରରେ ଗୀତା ପ୍ରେସ୍ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଏପରି ବିବୃତ୍ତି ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଜୟରାମ ରମେଶ ଏକ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଆଲୋଚନା କରିବା ଉଚିତ ଥିଲା। ରମେଶଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖି ବିଜେପି ମୁଖପାତ୍ର ଶେହଜାଦ କହିଛନ୍ତି, ହିନ୍ଦୁ ‘ଏବଂ ଗୀତା ପ୍ରେସ୍ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ କେହି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି କି ବୋଲି ଲୋକଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ। ସେ ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଗୀତା ପ୍ରେସ୍‌କୁ ‘XYZ ପ୍ରେସ୍’ କୁହାଯାଏ, ତେବେ ସେ ଏହାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥାନ୍ତେ। କିନ୍ତୁ ଏହା ଗୀତା ହୋଇଥିବାରୁ କଂଗ୍ରେସର ଏକ ସମସ୍ୟା ରହିଛି। ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ଭାବନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଗୀତା ପ୍ରେସ୍ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଅଟେ। ଜାକିର ନାୟକ ଶାନ୍ତିର ବାର୍ତ୍ତା ବହନ କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଗୀତା ପ୍ରେସ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଅଟେ କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ। କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଗୋ ହତ୍ୟାକୁ ବୈଧ କରିବାକୁ କଂଗ୍ରେସ ଚାହୁଁଛି।

Sunil Kumar Dhangadamajhi

𝐸𝑑𝑖𝑡𝑜𝑟, 𝑂𝑑𝑖𝑎𝐵𝑎𝑟𝑡𝑎.𝑖𝑛

http://odiabarta.in
error: You are not allowed to copy this content. Thank you.