କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ; ଟ୍ରାକ୍ଟର ଚଲାଇ ଧାନ ଚାରା ରୋପଣ କଲେ, ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ମିଶିଲେ

ଓଡ଼ିଆ ବାର୍ତ୍ତା/ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ମିଶି ଚାଷ କାମ କଲେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ। କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଶିମଲା ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି। ବାଟରେ ସେ ସୋନିପଥରେ ଅଟକି ଯାଇ ହଠାତ୍ ଏକ ଚାଷ ଜମିରେ ପହଞ୍ଚି ଚାଷୀ ଏବଂ ଦିନମଜୁରିଆଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରି ସେମାନଙ୍କ କାମ ବିଷୟରେ ପଚାରି ବୁଝିଥିଲେ। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ସୋନିପଥର ବରୋଦା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ଅନେକ ଗାଁର କ୍ଷେତରେ କାମ କରୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ସହ କଥା ହେଲେ। ମଦିନା ଏବଂ ବରୋଜାରେ ସେ ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ମିଶି ଧାନ ରୋପଣ କରିବା ସହ ଟ୍ରାକ୍ଟର ମଧ୍ୟ ଚଳାଉଥିବାର ନଜର ଆସିଛନ୍ତି। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଶନିବାର ଦିନ ସକାଳେ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଶିମଲା ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିବା ବେଳେ ସେ ସୋନିପଥରେ ଅଟକି ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ କ୍ଷେତ ଜମି ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ। ସେ ମଦିନାର କ୍ଷେତରେ ଧାନ ପ୍ରତିରୋପଣ ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ ଏବଂ ନିଜେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ସହିତ ଧାନ ଲଗାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ଏହି ସମୟରେ ସେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସହ ମଧ୍ୟ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଛନ୍ତି। କ୍ଷେତରେ ଧାନ ଲଗାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଜମିକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଟ୍ରାକ୍ଟର ମଧ୍ୟ ଚଳାଇଥିଲେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ। ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାକୁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକୁ ଲୋକେ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। କର୍ଣ୍ଣାଟକ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଡେଲିଭରି ପୁଅଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବସ୍‌ରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋନିପଥରେ ମଧ୍ୟ ସେ କ୍ଷେତରେ କାମ କରୁଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚି ସେମାନଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଶିମଲା ଗସ୍ତ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଘଟିଛି ଯେତେବେଳେ ଗୁଜୁରାଟ ହାଇକୋର୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ମାନହାନୀ ମାମଲାରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା, ଶିମଲାରେ ମଧ୍ୟ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ସ୍ଲୋଗାନ ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା। ସୂଚନା ଥାଉକି ମାନହାନୀ ମାମଲାରେ ତଳ କୋର୍ଟ ଦେଇଥିବା ୨ ବର୍ଷର ସଜା ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇବାକୁ ଗୁଜରାଟ ହାଇକୋର୍ଟ ମନା କରିବା ପରେ ଲୋକସଭା ସାଂସଦ ପଦରୁ ଅଯୋଗ୍ୟ ରହିବେ କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ। ସେପଟେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତି ପରେ ଜୁଲାଇ ୨୦ରେ ମୌସୁମୀ ଅଧିବେସନକୁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଫେରିବା ଆଶା ମଉଳିଗଲା।

 

Sunil Kumar Dhangadamajhi

𝐸𝑑𝑖𝑡𝑜𝑟, 𝑂𝑑𝑖𝑎𝐵𝑎𝑟𝑡𝑎.𝑖𝑛

http://odiabarta.in
error: You are not allowed to copy this content. Thank you.