ଆମେରିକାରେ ବ୍ୟାନ୍ ହୋଇପାରେ ଟିକଟକ୍ – Odia News

ଓଡ଼ିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ (ବ୍ୟୁରୋ): ଚୀନ୍ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱର ଦେଶଗୁଡିକ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି, ବିଶେଷ କରି ଏହାର ପଡୋଶୀ ଦେଶମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଏକ କଙ୍କର୍ ପରି ଜ୍ଝ ଚୀନ୍ କେବଳ ଏହାର ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ମାଧ୍ୟମରେ ନୁହେଁ ବରଂ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶକୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଉଛି। ଏହି କାରଣ ହେଉଛି ଚାଇନାର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସର୍ବଦା ସନ୍ଦେହରେ ଦେଖାଯାଏ ଜ୍ଝ ସେଥିପାଇଁ ଭାରତ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶ ଚାଇନାର ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଇନାର ଆପ୍ ଟିକଟୋକ ବିଷୟରେ ଆମେରିକା ଏକ ବଡ଼ ଖୁଲାସା କରି କହିଛି ଯେ ଏହା ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ।

ଟିକଟୋକ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରି ଆମେରିକାର ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ଏଫବିଆଇର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କ୍ରିସ ରାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆପର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଚୀନ୍ର ହାତରେ। ସେଥିପାଇଁ ଚୀନ୍ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଅନେକ ଜିନିଷକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବ ଜ୍ଝ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆମେରିକାର ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ବିପଦ ହୋଇପାରେ।

ଟିକଟୋକ ଉପରେ ଗୁପ୍ତଚର ଅଭିଯୋଗ ଜ୍ଝ
ଚୀନ୍‌କୁ ଗୁପ୍ତଚର ଅଭିଯୋଗରେ ଏଫବିଆଇ ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆବେଦନ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେରିକାର ଲୋକଙ୍କ ତଥ୍ୟ ନିଆଯାଇପାରିବ। ଟିକଟୋକ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଲକ୍ଷରେ ଅଛି, ସେଥିପାଇଁ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ସହଜରେ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇ ଗୁପ୍ତଚର କରାଯାଇପାରିବ ଜ୍ଝ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କ୍ରିସ୍ ରାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ହେଉଛି ଏକ ଦେଶ ଯାହା ଆମେରିକାର ମୂଲ୍ୟବୋଧର ବିପରୀତ କାର୍ୟ୍ୟ କରେ। ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ଏହା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଜ୍ଝ ଯଦିଓ ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ ଯେ ଚୀନ୍ କମ୍ପାନୀକୁ ଆମେରିକା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। ଅତୀତରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗ ଅନେକ ଥର ଲଗାଯାଇଥିଲା, ଆମେରିକାର ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଆମେରିକାର ଅଧିକାଂଶ ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରୁଛି।

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଆପ୍ ଜ୍ଝ
ଟିକଟୋକ ହେଉଛି ଚାଇନାର ଏକ କ୍ଷୁଦ୍ର ଭିଡିଓ ଆପ୍, ଯେଉଁଥିରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଉପଭୋକ୍ତା ଅଛନ୍ତି ଜ୍ଝ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦୨୨ ରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଆପ୍ ଅଟେ। ଯାହା ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ ଅଧିକାଂଶ ଥର ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇଥିଲା ଜ୍ଝ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଟିକଟୋକ ସର୍ବାଧିକ ଆୟକାରୀ ଆପରେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଜ୍ଝ ଯଦିଓ ଭାରତରେ ଟିକଟୋକ ନିଷେଧ ଜ୍ଝ ଅଶ୍ଳୀଳ ଭିଡିଓ ପ୍ରସାର ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହି ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଭାରତ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆହୁରି ଅନେକ ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଜ୍ଝ

 

Sunil Kumar Dhangadamajhi

𝐸𝑑𝑖𝑡𝑜𝑟, 𝑂𝑑𝑖𝑎𝐵𝑎𝑟𝑡𝑎.𝑖𝑛

http://odiabarta.in
error: You are not allowed to copy this content. Thank you.