ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବି ନାହିଁ -ଜେଲେନସ୍କି

ଓଡ଼ିଆ ବାର୍ତ୍ତା/ ଓ୍ବାସିଙ୍ଗଟନ: ଋଷ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭରୁ ଆମେରିକା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ୟୁକ୍ରେନକୁ ସମର୍ଥନ କରିଆସୁଛି। ଏଥିପାଇଁ ଆମେରିକା ପକ୍ଷରୁ ୟୁକ୍ରେନକୁ ଅନେକ ଥର ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି, ଯାହା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭୋଲୋଡିମିର ଜେଲେନସ୍କି ଆମେରିକାରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ, ଜେଲେନସ୍କି ବିଡେନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥନ ପାଇଁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଥିଲେ। ବୈଠକ ପରେ ଉଭୟ ଦେଶରୁ ବିବୃତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏହି ସମୟରେ, ଜେଲେନସ୍କି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କଦାପି ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବେ ନାହିଁ। ଆମେରିକା ପୁଣି ଥରେ ଋଷକୁ ଏକ ଦୃଢ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛି ଏବଂ ଜେଲେନସ୍କିଙ୍କୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ସ୍ୱାଗତ କରିଛି ଏବଂ କହିଛି ଯେ ୟୁକ୍ରେନ କେବେ ଏକୁଟିଆ ରହିବ ନାହିଁ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ବିଡେନ ମଧ୍ୟ ୟୁକ୍ରେନକୁ ୧.୮୫ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ସହାୟତା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଆମେରିକାର ସାଂସଦମାନେ ଠିଆ ହୋଇ ଜେଲେନସ୍କିଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ କରତାଳି ମଧ୍ୟ ବଜାଯାଇଥିଲା।

ଜେଲେନସ୍କିଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ଜୋ ବିଡେନ ଆମେରିକା ତରଫରୁ ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ସମାନ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ବାଣ୍ଟୁ ଏବଂ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ସମାପ୍ତ ହେଉ ବୋଲି ଆମେ ଚାହୁଁ। ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ ୟୁକ୍ରେନକୁ ସଫଳ କରିବାରେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଏହାର ସହଯୋଗୀମାନେ ଧ୍ୟାନ ଦେବେ। ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜେଲେନସ୍କି ଋଷମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ସେ ମଧ୍ୟ ସଫଳ ହୋଇପାରିବେ କାରଣ ସେ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ ଜିତିବେ । ଏହି ସମୟରେ ବିଡେନ ଋଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁଟିନଙ୍କୁ ତିନିଥର ଭୁଲ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ଜେଲେନସ୍କି ମଧ୍ୟ ୟୁକ୍ରେନ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ୟୁକ୍ରେନକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିବା ଆମର ବାର୍ତ୍ତାଳାପର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ଥିଲା। ମୁଁ ଘରକୁ ଯାଉଛି ତେଣୁ ମୋର ଏକ ଭଲ ଖବର ଅଛି, କାରଣ ଆମେରିକାରୁ ୟୁକ୍ରେନକୁ ଏକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହା ୟୁକ୍ରେନର ଆକାଶ ସୀମା ସୁରକ୍ଷିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଜ୍ଝ ଏହି ପ୍ୟାକେଜ୍ ପରେ, ଆମେ ଆମର ଶକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ର, ଆମ ଲୋକ ଏବଂ ଆମର ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଦେଶର ଆକ୍ରମଣକୁ ବନ୍ଦ କରିପାରିବା । ତେବେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଜେଲେନସ୍କି ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁକ୍ରେନକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସହାୟତା ଦାନ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଏକ ବିନିଯୋଗ ଅଟେ।

Sunil Kumar Dhangadamajhi

𝐸𝑑𝑖𝑡𝑜𝑟, 𝑂𝑑𝑖𝑎𝐵𝑎𝑟𝑡𝑎.𝑖𝑛

http://odiabarta.in
error: You are not allowed to copy this content. Thank you.