ବ୍ରିଟେନ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଏଲା ବ୍ରେଭରମ୍ୟାନଙ୍କ ଇସ୍ତଫା

ଓଡ଼ିଆ ବାର୍ତ୍ତା/ ଲଣ୍ଡନ: ବହୁ କଷ୍ଟ କରି ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ନିର୍ବାଚନରେ ଜିତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ ଲିଜ ଟ୍ରସ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେଉ ହେଉ ପ୍ରଥମେ ବଜେଟ ଆଣିବା ବେଳେ ଟ୍ୟାକ୍ସ କାଟିବାକୁ ନେଇ  ଦେଶରେ ତାଙ୍କର ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ନିଜ  ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଦଳାଇଥିଲେ ।  ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପରେ ଏବେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି । ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇ ବରିଷ୍ଠ ମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ତଫା ଦେଇସାରିଲେଣି ।  ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ  ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦିଅ ବୋଲି ସାଂସଦମାନେ ନାରା ଦେଉଛନ୍ତି ।

ବ୍ରିଟେନ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ସୁଏଲା ବ୍ରେଭରମ୍ୟାନ୍ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ସେ ଭାରତୀୟ ଲୋକମାନେ ବ୍ରିଟେନରେ ବେନିୟମ ଭାବେ ରହୁଥିବା ନେଇ ଅରୁଚିକର ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ବିବାଦରେ ଥିଲେ ।

ବ୍ରେଭରମ୍ୟାନ୍ ମାତ୍ର ୪୩ ଦିନ ପୂର୍ବେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସେ ଭାରତ ସମ୍ପର୍କରେ ଦେଇଥିବା ବୟାନକୁ ନେଇ ଭାରତ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଥିଲେ । ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସୁଏଲା କହିଥିଲେ, ଭାରତ ସହିତ ମୁକ୍ତ ବାଣିଜ୍ୟ ରାଜିନାମା ହେଲେ ବ୍ରିଟେନକୁ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଦେଶାନ୍ତର ଗମନ ବଢ଼ିବ। ଭିସା‌ ଜରିଆରେ ଆସି ଅଧିକ ଦିନ ଧରି ରହିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟମାନେ ଆଗରେ ଥିବା କହିଥିଲେ । ଭାରତୀୟମାନେ ଭିସା କୋହଳ ପାଇଁ ଦାବି କରୁଥିବା ବେଳେ ସେ ଏହାକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ବିରୋଧ କରୁଥିବା କହିଥିଲେ । ଏଭଳିକି ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଇମେଲରୁ ଜଣେ ସାଂସଦଙ୍କୁ ଏନେଇ ଡ୍ରାପ୍ଟ ପଠାଇଥିବା ନେଇ ଜଣାପଡିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳରୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଦାବି ଜୋର ଧରିଥିଲା । ତେବେ ସବୁଠୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା ବ୍ରିଟେନରେ ଏବେ ଅର୍ଥନୀତି ଦିନକୁ ଦିନ ତଳକୁ ତଳକୁ ଯାଉଛି । ସରକାର ଦରଦାମ ଉପରେ ଲଗାମ ଲଗାଉ ପାରୁନାହାଁନ୍ତି । ଟ୍ୟାକ୍ସ କମ କରିବା ପରେ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ରସାତଳ ହୋଇଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପାଇଁ ନିଜ କଂଜରଭେଟିଭ ଦଳର ସାଂସଦମାନେ ମଧ୍ୟ ଚାପ ପକାଉଛନ୍ତି । ତେବେ ଗତକାଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ସେ ପଳାୟନ ପନ୍ଥୀ ନୁହଁନ୍ତି । ସଂସଦରେ ତାଙ୍କର ମନ୍ତବ୍ୟରୁ ଏହା ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ସେ ଏବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବେ ନାହିଁ । ତେବେ ଦେଶରେ ଦଳର ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ତଳକୁ ତଳକୁ ଯାଉଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ଦଳ କି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଉଛି ତାହା କିଛି ଦିନ ପରେ ଜଣାପଡିବ ।

Sunil Kumar Dhangadamajhi

𝐸𝑑𝑖𝑡𝑜𝑟, 𝑂𝑑𝑖𝑎𝐵𝑎𝑟𝑡𝑎.𝑖𝑛

http://odiabarta.in
error: You are not allowed to copy this content. Thank you.