ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ଦରକାର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର, ଓ୍ୱାଶିଂଟନରେ ବାଇଡେନଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ଜେଲେନସ୍କି

ଓଡ଼ିଆ ବାର୍ତ୍ତା/ ଓ୍ୱାଶିଂଟନ: ଋଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଚାଲିଆସୁଛି ଯୁଦ୍ଧ। ଏହା ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଆଉ କେତେ ଦିନ ଚାଲିବ ତାହା କହିବା ମଧ୍ୟ କଷ୍ଟକର। ଏତେ ଦିନର ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଋଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ସମ୍ପର୍କରେ ଅନେକ ଥର ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏଥିରୁ କୌଣସି ଫଳାଫଳ ବାହାରି ନଥିଲା। ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଉଭୟ ଦେଶ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ୟୁକ୍ରେନରେ ଅଧିକ ଧ୍ୱଂସ ଘଟିଛି। ଆମେରିକା ଏବଂ ନାଟୋ ଦେଶମାନଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ୟୁକ୍ରେନ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଋଷ ସମ୍ମୁଖରେ ଛିଡା ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହାର ମାନି ନାହାଁନ୍ତି। ୩୦୦ ଦିନର ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ମଧ୍ୟ ୟୁକ୍ରେନ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଋଷ ସମ୍ମୁଖରେ ଛିଡା ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ଅଭାବ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି। ଯୁଦ୍ଧ ମଧ୍ୟରେ ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭୋଲୋଦମିର ଜେଲେନସ୍କି ଆମେରିକା ଗସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ସେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜେଲେନସ୍କିଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ପରାମର୍ଶଦାତା ମାଇଖାଇଲୋ ପୋଡୋଲିୟକ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜେଲେନସ୍କିଙ୍କ ଆମେରିକା ଗସ୍ତ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ବିଶ୍ୱାସକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରୁଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ୟୁକ୍ରେନକୁ ଅଧିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଦରକାର। ଏଥିପାଇଁ ଏହି ଆଲୋଚନା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଜେଲେନସ୍କି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଆମେରିକା ଗସ୍ତରେ ଆସିଛନ୍ତି। ଆମେରିକା ଗସ୍ତ ସମୟରେ ୟୁକ୍ରେନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭୋଲଦମିର ଜେଲେନସ୍କି ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନଙ୍କୁ ଭେଟିବେ। ହ୍ଲାଇଟ ହାଉସରେ ଦୁଇ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବୈଠକ ହେବ। ଏହା ପରେ ଜେଲେନସ୍କି ବାଇଡେନଙ୍କ ସହ ମିଳିତ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ। ଏହା ପରେ ସେ କ୍ୟାପିଟାଲ ହିଲରେ ଆମେରିକାର ସିନେଟ ଏବଂ ଲୋକସଭାର ମିଳିତ ଅଧିବେଶନକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ। ଫେବୃଆରୀ ୨୪ରେ ଋଷ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପରେ ଏହା ଜେଲେନସ୍କିଙ୍କର ପ୍ରଥମ ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା। ବାଇଡେନ ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୟୁକ୍ରେନକୁ ପ୍ରାୟ ୨୦ ବିଲିୟନ ଡଲାର ସାମରିକ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦେଇଛି।

Sunil Kumar Dhangadamajhi

𝐸𝑑𝑖𝑡𝑜𝑟, 𝑂𝑑𝑖𝑎𝐵𝑎𝑟𝑡𝑎.𝑖𝑛

http://odiabarta.in
error: You are not allowed to copy this content. Thank you.