ଏହା ଉଭୟ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧର ସମୟ! 

ଅକ୍ଟୋବର ୭ ରୁ ଇସ୍ରାଏଲ ଏବଂ ହମାସ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୯ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ଇସ୍ରାଏଲର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଯୁଦ୍ଧବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ସମ୍ପର୍କରେ ଦେଶର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାର ୯/୧୧ ଆକ୍ରମଣ ଭଳି ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ପାଇଁ ସେ ରାଜି ହେବେ ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ଭଳି ହେବ। ଇସ୍ରାଏଲର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବେଞ୍ଜାମିନ ନେତାନ୍ୟାହୁ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସାକ୍ଷାତକାର ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯୁଦ୍ଧ ବିରାମ ସମ୍ପର୍କରେ ମୁଁ ଇସ୍ରାଏଲର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଅକ୍ଟୋବର ୭ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଯୁଦ୍ଧରେ ଇସ୍ରାଏଲ ଯୁଦ୍ଧବିରତି ଘୋଷଣା କରିପାରିବ ନାହିଁ। ଯୁଦ୍ଧବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବା ଇସ୍ରାଏଲ ପାଇଁ ହମାସକୁ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବା ସହିତ ସମାନ। ଏହା ଆତଙ୍କରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବା ପରି। ଏହା ବର୍ବରତା ନିକଟରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବା ପରି। ବାଇବଲ କୁହେ ଯେ ଏହା ଉଭୟ ଶାନ୍ତିର ସମୟ ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧର ସମୟ ଅଟେ। ନେତାନ୍ୟାହୁ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ଆସିଛି ଯେ ଲୋକମାନେ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଲଢିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନା ଅତ୍ୟାଚାର ଏବଂ ଆତଙ୍କରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବେ। ଅକ୍ଟୋବର ୭ରେ ହମାସ ଯାହା କଲା ତାହା ଆମକୁ ମନେ ପକାଇ ଦିଏ ଯେ ଆମେ ବର୍ବରମାନଙ୍କ ସହିତ ଲଢିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ଏକ ଭଲ ଭବିଷ୍ୟତ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବୁ ନାହିଁ। ଆମର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ବର୍ବରମାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ। ଆମର ସ୍ବପ୍ନକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦିଅ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇସ୍ରାଏଲ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ କରି ନାହିଁ। ଆମେ ଯୁଦ୍ଧ ଚାହୁଁନାହୁଁ । କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତିବା। ଏପଟେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘରେ ଇସ୍ରାଏଲର ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିନିଧୀ ଗିଲାଦ ଏର୍ଡାନ ହମାସକୁ ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ହମାସ ନୂତନ ଯୁଗର ନାଜି, ଏହି ଯୁଦ୍ଧର ସମାଧାନ ଚାହୁଁନାହିଁ। ବୋଲି ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ବୈଠକକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଗିଲାଦ କହିଛନ୍ତି, ହମାସ ଆଜିର ‘ଆଧୁନିକ ନାଜି’। ଭୟଙ୍କର ଅମାନୁଷିକ ହିଂସା ଏବଂ ନରସଂହାର ଭଳି ବିଚାରଧାରା ମଧ୍ୟ ସମାନ। ହମାସ ଏହି ଯୁଦ୍ଧର ସମାଧାନ ଖୋଜୁ ନାହିଁ। ହମାସ କେବଳ ଗୋଟିଏ ସମାଧାନ ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ଏବଂ ଏହା ହେଉଛି ଯିହୁଦୀମାନଙ୍କର ନରସଂହାର। ୧୬ ବର୍ଷ ଧରି ହମାସ ପାଲେଷ୍ଟାଇନୀୟମାନଙ୍କ ଉପରେ ଅତ୍ୟାଚାର କରୁଛି। ତେଣୁ ଅନେକ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସେମାନଙ୍କୁ ଦମନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଯିଏ ବିରୋଧର ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲା ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୦୭ରେ ଯେତେବେଳେ ହମାସ ଗାଜାରେ କ୍ଷମତା ଗ୍ରହଣ କଲା ସେତେବେଳେ ଏହା ଶହ ଶହ ପାଲେଷ୍ଟାଇନୀୟଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା। ସେମାନେ ଛାତ ଉପରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଫିଙ୍ଗିଥିଲେ। ହାମସ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମାନବ ଢାଲ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା। ସେମାନେ (ହମାସ) ସ୍କୁଲ ଏବଂ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର କିଛି ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଗିଲାଦ ଏର୍ଡାନ ଟାର୍ଗେଟ କରି କହିଛନ୍ତି, ୮୦ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ କୌଣସି ଶିକ୍ଷା ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଯିହୁଦୀ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଜୀବନ୍ତ ଜାଳିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଜାତିସଂଘ ପରିଷଦ ନୀରବ ଅଛି। ଏପଟେ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ ସମୟରେ ଇସ୍ରାଏଲ ଗାଜା ସିଟିରେ ଲିଫଲେଟ ଫିଙ୍ଗିଛି। ଏଥିରୁ ଲେଖାଯାଇଛି ଗାଜା ସହର ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଏଥିସହ ଗାଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି ସେମାନେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଖାଲି କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସମସ୍ତେ ନିରାପଦ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ଉଚିତ। 
Sunil Kumar Dhangadamajhi

𝐸𝑑𝑖𝑡𝑜𝑟, 𝑂𝑑𝑖𝑎𝐵𝑎𝑟𝑡𝑎.𝑖𝑛

http://odiabarta.in
error: You are not allowed to copy this content. Thank you.