ଋଷ-ୟୁକ୍ରେନ୍ ଯୁଦ୍ଧ: ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ପୁଟିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ଓଡ଼ିଆ ବାର୍ତ୍ତା/ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଋଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ୨୪ ରୁ ଚାଲିଆସୁଛି। ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେ ୟୁକ୍ରେନରୁ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରନ୍ତି ତେବେ ସେ ଋଷର ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଖୋଲା ଅଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ କ୍ରେମଲିନରୁ ଆସିଛି। ୟୁକ୍ରେନ ବିବାଦର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସମାଧାନ ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପୁଟିନ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ସେ କୂଟତିକ ସମାଧାନ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ବୋଲି କ୍ରେମଲିନ୍ କହିଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ୍ ମାକ୍ରୋନ୍ଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନରେ ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୁଟିନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ୟୁକ୍ରେନରୁ ତାଙ୍କ ସୈନ୍ୟ ବାହାର କରିବା ଏହି ଯୁଦ୍ଧକୁ ଶେଷ କରିବାର ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଏହା କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା ପରି ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ ଜ୍ଝ ସେମାନେ ଏହା କରିପାରୁ ନ ଥିବାରୁ ସେମାନେ ବହୁ ମୂଲ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ୟୁକ୍ରେନରେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର କାରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଡାକ୍ତରଖାନା, ନର୍ସରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଉପରେ ବୋମା ମାଡ଼ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଯାହା କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଠିକ୍ ନୁହେଁ ଜ୍ଝ ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେ ବିବାଦର ଅନ୍ତ ଘଟାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ସେ କ୍ରେମଲିନ ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି।

Sunil Kumar Dhangadamajhi

𝐸𝑑𝑖𝑡𝑜𝑟, 𝑂𝑑𝑖𝑎𝐵𝑎𝑟𝑡𝑎.𝑖𝑛

http://odiabarta.in
error: You are not allowed to copy this content. Thank you.